78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 11. 10. 2014
Re: fumigace

Za prvé natvrdo stanovený počet ošetření na tři bez ohledu na počet roztočů ve včelstvu je už od začátku špatně a jištění ošetřením včelstva na jaře, pokud ve spadu za měsíc je víc než tři roztoči na včelstvo je nedostatečné.
Účinnost fumigace či aerosolu se pohybuje někde v rozmezí 95 - 98 %, tudíž pokud při první fumigaci padá až několik tisíc roztočů, i pokud se všechna tři ošetření povedou, není tam žádný plod atd, vyjde nakonec na jedno včelstvo až několik přeživších roztočů - nejvíc odolných k léčivu. Pokud jich je méně než odhadem 10 na včelstvo, nemusí se ani dosáhnout spadu 3 roztočů na včelstvo, není jarní ošetření a těch 10 roztočů, v průměru k léčivu znatelně odolnějších než generace před rokem, se s prvním plodováním v březnu začíná příslušnou rychlostí - každý měsíc tuším až ztrojnásobení populace, množit.
Množení na jaře je pomalejší až tehdy, kdy ve včelstvech přezimuje v průměru méně než 1 roztoč na včelstvo. Potom se cca první 2 - 3 měsíce plodování množí rychlostí pouze, pokud si to dobře pamatuji, 1,5 znásobení generace za měsíc.
Znamená to tedy, že na podzim by se mělo ošetřovat orientačně podle spadu po první fumigaci a ve výsledku tolikrát, až spad roztočů bude pouze jednotky na včelstvo. Určitě 4x, v některých případech i pětkrát.
A poslední ošetření by vždy měl být aerosol, protože aerosolovat se dá i v době nízkých teplot, kdy nehrozí, že včelky budou mít přístup na podložku a mrtvé roztoče buď vynesou nebo se omámení roztoči znova zachytí na včely pohybující se na podložce.
A za druhé samotné zjišťování počtu roztočů v laboratoři v zimní měli je absolutně nespolehlivé. Už hezkou řádku let, když jsem si kdysi to, co jsem nyní napsal, uvědomil, dávám do zimní měli roztoče v počtu přesně tři na včelstvo, aby v ZO automaticky počítali s jarním ošetřením mých včelstev. A zhruba každý druhý, třetí rok jsou nalezení roztoči v mé měli pod 3 na včelstvo. Někdy třeba jen 1 roztoč na včelstvo. Takže musím to jarní ošetření speciálně žádat a otravovat se s tím. A to s velmi vysokou pravděpodobností mám vždy při první i druhé fumigaci ve včelách plod a přes sezónu nikdy nepoužívám kyselinu ani žádné jiné ošetřování proti varoa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu